понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot albo żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne zwykle pełnia role ogrodzenia, niemniej często służą i za ozdobę. Zwykle takie sztachety z Winylu z Szamotuł sadzi się w słonecznych elementach, gdzie błyskawicznie wzrastają i silnie gęstnieją. Sporo szyku maja także takie rosnące ploty, jakie prowadza poprzez osłonięte zaułki parku. Ciemna zieleń liści z przejrzysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek czy tez kwiatami kreują przyciągające spojrzenie obrazy, a rześka wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje że nawet krótki spacer wzdłuż takiego płotu uspokaja i relaksuje.


Projektując plot z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę role takiego ogrodzenia, warunki jakie dominują w skwerze, a także nasze upodobania i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju samodzielnie wzrastają, często tez bujnie kwitną, lecz chcą także wiele przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z plastyku z Tarnobrzegu zdołają być niezmiernie smukłe, choć powinno się je cyklicznie zmniejszać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na parkan.Jest wiec nad czym się zastanawiać, albowiem takie ogrodzenie komponuje się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze toleruje susze,
•w mgnieniu oka rośnie,
•regularnie podcinany schludnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek konstruuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią bajecznie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt tylko od strony ogrodu, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta z plastiku stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki i ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posesji. Jeżeli mamy sporo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий