среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenie te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało wprawnym ślepiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, prostej obróbce oraz względnie niskiej cenie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo wstępnie ociosuje, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ogrodzenie Winylowe z Białej Podlaska na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Prócz bazy zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa kamieni na ogrodzenie plastikowe z Świdwina na plot i bramkę ze sztachet, przybierają one wtedy różne tony czerwieni, brązu i zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż kroi się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można też siekać na sześciany o proporcjonalnych zarysach, wykorzystywane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych kształtów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki plastikowe używa się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na sztachety PCV na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku oraz własnych zamiłowań forma kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki a także balustrady z plastyku na ogrodzenie i bramę ze sztachetek buduje się z głazów różnego kształtu, ułożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród kawałków o niesymetrycznych zarysach, wypada je adekwatnie zestawiać tzn. tak, by postać każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenia z PCV z Poniatowa z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają również mchem oraz glonami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, aby kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий